Pályázati kisokos
Az Okuláré Projekt drámapályázataihoz.
Mik a pályázat követelményei?
- A szöveg felolvasva maximum 15-20 perc legyen. (Ez maximum 20 ezer leütést jelent.)
- A szöveg maximum 5 színész alkalmazásával legyen megvalósítható.
- A szöveg kapcsolódjon az aktuális témához, avagy hívószóhoz, amit az oldalunkon mindig megtalálsz az aktuális pályázati kiírásban.
- A témát bátran értelmezd szabadon! A hívószónak a szövegben nem kell szó szerint szerepelnie, arra vagyunk kíváncsiak, hogy számodra mit jelent, éppen mi jut róla eszedbe.
- Korhatár nincs, minden pályakezdő drámaíró szövegeit szeretettel várjuk!
Mi is az a dráma?
- A dráma a 3 irodalmi műnem egyike.
- A drámai szöveg legfőbb jellemzője, hogy jelenidejű történéseket lehet az írott szöveg alapján színpadon megjeleníteni.
- Egy dráma lehet komédia vagy tragédia, de akár el is térhet ezektől, a lényeg, hogy megértsük belőle a szereplők érzelmeit.
- Hétköznapi beszédben, illetve pl. filmek esetében más jelentésekben is használjuk a "dráma" szót, de mi az irodalmi műnemet értjük alatta.
- Hétköznapi beszédben, illetve pl. filmek esetében más jelentésekben is használjuk a "dráma" szót, de mi az irodalmi műnemet értjük alatta.
Honnan tudom, hogy színpadra való-e a szövegem?
- Érezz rá a saját stílusodra. Az egységes stílus összetartja a szöveget, és megkönnyíti, hogy beleéljük magunkat.
- Hallgasd meg a szöveget felolvasva! Barátokkal, családdal, vagy akár egyedül. Ha egy mondat nem életszerű, azt így hamar észre fogod venni, és ki tudod javítani.
- A színpadon a történéseknek ugyanolyan fontos szerepe van, mint a párbeszédeknek. Kísérletezd ki a "mondom" és "mutatom" számodra legkifejezőbb arányát.
- A díszletek, kellékek megálmodása közben tartsd fejben, hogy ezek minél praktikusabban megvalósíthatók legyenek.
Pályázhatok régebbi szöveggel?
- Röviden: igen. De van egy sokkal jobb ötletünk.
- Fontosnak tartjuk, hogy olyan kortárs drámákat mutassunk be, amik aktuálisak, frissek, és a pályázat témáját jól ragadják meg.
- Ha van egy kész szöveged, ami csak az aktuális hívószóra várt az asztalfiókban, vess rá még egy pillantást, dolgozd át, és küldd be!
- Minden egyéb esetben pedig inkább engedd, hogy a hívószó ihlessen meg. A pályázatot a beküldési határidő előtt legalább 2 hónappal kiírjuk, ez alatt eszedbe juthat még valami egészen új és más.
Technikai részletek
- Egy pályázó több pályaművet is beküldhet, ebben az esetben csak a jobb értékelést kapott szöveget vesszük majd figyelembe.
- A pályázat jeligés, így egészen eredményhirdetésig névtelen maradsz előttünk. Addig választott jeligéd alapján fogunk azonosítani Téged.
- A pályaműveket az alábbi űrlapon tudjátok beküldeni .doc formátumban: https://forms.gle/XU3rj5A4dQG2zpwF8
Mi vár rám a pályázás után?
- Reméljük, hogy a pályázat megmozgatja a fantáziádat és kedvet csinál ahhoz, hogy a továbbiakban is írj és alkoss! 🙂
- A beérkező pályaműveket kb. 1 hónap alatt értékeli ki a szakmai zsűrink. Ha a szöveged kiválasztásra kerül, az eredményt online is kihirdetjük és e- mailben is értesítünk Téged a jó hírről.
- A 6 legjobb szöveg egy zártkörű online dramaturgiai műhelyen vesz részt, ezt követően lehetőséged lesz még dolgozni rajta.
- A 3 legjobb végleges szöveg bemutatásra kerül felolvasószínházi est formájában, 15 helyszínen, határon innen és túl!
- Ha egy szövegedet nem választottuk ki, ne csüggedj, kéthavonta új pályázattal jelentkezünk, ami mindig egy újabb lehetőség! Emellett rendszeresen drámaírói workshopokat is szervezünk, amik lehetőséget adnak a fejlődésre!
Sok sikert kíván a
Fiatal Drámaírók Háza!
Fiatal Drámaírók Háza © – 2023 Minden jog fenntartva